Khan Academy – vzdělávací web – interaktivní videa z předmětů jako je biologie, chemie, matematika, ekonomie a další. Web je dostupný v češtině, od nedávna existuje také v podobě mobilní aplikace.
Scio do odvolání uzavření škol zpřístupnilo zdarma přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou určeny pro žáky 3. až 9. tříd a zaberou 10 až 20 minut. Jako rodič klikněte sem. Jako učitel (nebo škola) sem.
Výuková Youtube videa – o mnoha kvalitních vzdělávacích Youtube kanálech se zmiňujeme například v tomto článku, další je možné snadno dohledat po zadání tématu přímo ve vyhledávači. Pokud žáci zvládají angličtinu, určitě doporučujeme kanál The School of Life (k videím je možné dodat titulky).
Isibalo – pro matematikáře, fyzikáře a chemikáře, platforma zaměřená na výuková videa přímo pro jejich předměty. Web nabízí srozumitelně vysvětlenou látku ve videích, ale i příklady na procvičení.
Matematiku pro 1.-9. ročník základních škol v hravé formě nabízí Matika.in, finanční gramotnost zase Zlatka.in (1.,2. stupeň ZŠ a SŠ), češtinu Gramar.in (1.-6. třída ZŠ a 4. ročník SŠ) a zeměpis Geograf.in.
Nabla.cz se zaměřuje na biologii, fyziku, matematiku, češtinu, chemii a programování. Speciální sekce jsou dokonce připraveny i pro maturanty.
Chemie – portál Prvky.com – výklady určitých kapitol nebo interaktivní tabulku prvků.
Další procvičování učiva, jak už sám název napovídá, nabízí například Drillandskill.cz.
Procvičování látky je možné také skrze platformu Umímeto.cz, momentálně je k dispozici čeština, angličtina, němčina, matematika, programování nebo cvičení zaměřená na fakta.
Čtení, angličtinu a španělštinu si žáci mohou na mobilu nebo tabletu procvičovat na Včelce. Interaktivní cvičení jsou obzvláště vhodná pro děti se specifickými poruchami učení nebo pro cizince.
Češtinu a matematiku pro 1. a 2. stupeň základní školy jde procvičovat i na Onlinecvičení.cz.
Zapojit prvky počítačové hry do výuky si můžete zkusit díky Minecraft for Education (ENG). Ano, jedná se o verzi mezi dětmi tolik oblíbené PC hry uzpůsobené pro vzdělávací prostředí. O tom, jak hra najde skvělé uplatnění při výuce programování nebo chemie, si v češtině můžete přečíst zde. Formulář, díky kterému budete moci Minecraft využívat zdarma až do konce června distančně, naleznete pod tímto odkazem.
Pro žáky prvního stupně základních škol skvěle využijete portál Školákov.eu.
Nakladatelství Fraus díky vládnímu opatření zpřístupňuje zdarma všechny své elektronické učebnice pro základní i střední školy.
Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA kvůli uzavření škol také volně zpřístupnilo své interaktivní učebnice (obsahují materiály pro první i druhý stupeň).
Online procvičování pro žáky základních škol, ale i pro maturanty nabízí Škola s nadhledem.
Česká televize spouští od pondělí 16. března unikátní projekt nazvanýUčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. V úterý a ve čtvrtek pak pomůže v pořaduŠkola doma s přípravou na přijímací zkoušky.
Nezkreslená věda je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd ČR. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání vzdělávací, ale zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol. Mezi lety 2014-2016 již vznikly tři série této stále populárnější řady.
Interaktivní online kurz Buď safe online – Témata kurzu se zabývají – seznamováním na internetu, vyhrožováním, odhalováním falešných profilů nebo prevencí kyberšikany. Za první týden od premiéry filmu V síti prošlo kurzem na www.budsafeonline.cz více než 10 tisíc dětí, především žáci 2. stupně základních škol. Žáci si mohou kurz projít samostatně na počítačích či mobilních telefonech v pohodlí domova. Desatero bezpečného chování na internetu . Videa obsahují klíčová sdělení a prostřihy z dětské verze filmu V síti: Za školou pro žáky od 12 let. Podklady pro výuku vznikly ze společné iniciativy osvětové kampaně k filmu V síti, ve spolupráci s tvůrci dokumentu, projektem E-Bezpečí, influencerem Jirkou Králem a generálním partnerem osvětové kampaně, společností Avast, který stojí za projektem Buď safe online. Veškeré materiály jsou k dispozici zdarma.