Zajímavé odkazy, výukové zdroje

Výchova k občanství

Člověk a zdraví

Svět práce

Další weby s výukovou látkou a procvičováním

• Khan Academy – vzdělávací web –  interaktivní videa z předmětů jako je biologie, chemie, matematika, ekonomie a další. Web je dostupný v češtině, od nedávna existuje také v podobě mobilní aplikace.
  • Scio do odvolání uzavření škol zpřístupnilo zdarma přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou určeny pro žáky 3. až 9. tříd a zaberou 10 až 20 minut. Jako rodič klikněte sem. Jako učitel (nebo škola) sem.
  • Výuková Youtube videa – o mnoha kvalitních vzdělávacích Youtube kanálech se zmiňujeme například v tomto článku, další je možné snadno dohledat po zadání tématu přímo ve vyhledávači. Pokud žáci zvládají angličtinu, určitě doporučujeme kanál The School of Life (k videím je možné dodat titulky).
  • Isibalo – pro matematikáře, fyzikáře a chemikáře, platforma zaměřená na výuková videa přímo pro jejich předměty. Web nabízí srozumitelně vysvětlenou látku ve videích, ale i příklady na procvičení.
  • Matematiku pro 1.-9. ročník základních škol v hravé formě nabízí Matika.in, finanční gramotnost zase Zlatka.in (1.,2. stupeň ZŠ a SŠ), češtinu Gramar.in (1.-6. třída ZŠ a 4. ročník SŠ) a zeměpis Geograf.in.
  • Nabla.cz se zaměřuje na biologii, fyziku, matematiku, češtinu, chemii a programování. Speciální sekce jsou dokonce připraveny i pro maturanty.
  • Chemie – portál Prvky.com –  výklady určitých kapitol nebo interaktivní tabulku prvků.
  • Další procvičování učiva, jak už sám název napovídá, nabízí například Drillandskill.cz.
  • Procvičování látky je možné také skrze platformu Umímeto.cz, momentálně je k dispozici čeština, angličtina, němčina, matematika, programování nebo cvičení zaměřená na fakta.
  • Čtení, angličtinu a španělštinu si žáci mohou na mobilu nebo tabletu procvičovat na Včelce. Interaktivní cvičení jsou obzvláště vhodná pro děti se specifickými poruchami učení nebo pro cizince.
  • Češtinu a matematiku pro 1. a 2. stupeň základní školy jde procvičovat i na Onlinecvičení.cz.
  • Zapojit prvky počítačové hry do výuky si můžete zkusit díky Minecraft for Education (ENG). Ano, jedná se o verzi mezi dětmi tolik oblíbené PC hry uzpůsobené pro vzdělávací prostředí. O tom, jak hra najde skvělé uplatnění při výuce programování nebo chemie, si v češtině můžete přečíst zde. Formulář, díky kterému budete moci Minecraft využívat zdarma až do konce června distančně, naleznete pod tímto odkazem.
  • Pro žáky prvního stupně základních škol skvěle využijete portál Školákov.eu.
  • Nakladatelství Fraus díky vládnímu opatření zpřístupňuje zdarma všechny své elektronické učebnice pro základní i střední školy.
  • Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA kvůli uzavření škol také volně zpřístupnilo své interaktivní učebnice (obsahují materiály pro první i druhý stupeň).
  • Online procvičování pro žáky základních škol, ale i pro maturanty nabízí Škola s nadhledem.
  • Česká televize spouští od pondělí 16. března unikátní projekt nazvanýUčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. V úterý a ve čtvrtek pak pomůže v pořaduŠkola doma s přípravou na přijímací zkoušky.
  • Nezkreslená věda je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd ČR. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání vzdělávací, ale zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol. Mezi lety 2014-2016 již vznikly tři série této stále populárnější řady.
  • Interaktivní online kurz Buď safe online – Témata kurzu se zabývají – seznamováním na internetu, vyhrožováním, odhalováním falešných profilů nebo prevencí kyberšikany. Za první týden od premiéry filmu V síti prošlo kurzem na www.budsafeonline.cz více než 10 tisíc dětí, především žáci 2. stupně základních škol. Žáci si mohou kurz projít samostatně na počítačích či mobilních telefonech v pohodlí domova. Desatero bezpečného chování na internetu . Videa obsahují klíčová sdělení a prostřihy z dětské verze filmu V síti: Za školou pro žáky od 12 let. Podklady pro výuku vznikly ze společné iniciativy osvětové kampaně k filmu V síti, ve spolupráci s tvůrci dokumentu, projektem E-Bezpečí, influencerem Jirkou Králem a generálním partnerem osvětové kampaně, společností Avast, který stojí za projektem Buď safe online. Veškeré materiály jsou k dispozici zdarma.

Obec Bohutín

Historické fotografie Bohutína