Rozhodování krok za krokem

1) Nejpozději do konce kalendářního roku si vytvořte seznam všech škol a oborů, které vás zaujaly.

2) Sbírejte informace a názory, konzultujte:

• s rodiči –  mají osobní zkušenosti s uplatněním na trhu práce
  • s lidmi, kteří vykonávají profesi, o kterou máte zájem
  • s třídní učitelkou –  zná vaše silné i slabé stránky z každodenního kontaktu, má přehled o uplatnění vašich předchůdců a dokáže vám zprostředkovat jejich zkušenost
  • s výchovnou poradkyní – má přehled o nabídce i kvalitě jednotlivých škol v našem regionu, umí upozornit na chyby, kterých se dopouštěli vaši předchůdci, sleduje trendy na trhu práce
  • internetové stránky (např. Online databáze škol:   www.seznamskol.cz, Informační systém o uplatnění absolventů na trhu práce : www.infoabsolvent.cz a další)
  • publikace (každoročně obnovované)
  • Kam na školu (vydává Národní ústav odborného vzdělávání)
  • Atlas školství (www.atlasskolstvi.cz)
  • Vybíráme střední školu (vydává Ústav pro informace ve vzdělávání)

3) Navštěvujte společně se svými rodiči Dny otevřených dveří.

• termíny najdete na internetu, v katalogu škol nebo u výchovné poradkyně
  • ptejte se na uplatnění absolventů
  • zajímejte se, které využitelné dovednosti či kvalifikace škola nabízí (řidičské průkazy, svářečské průkazy, ECDL, jazykové a další certifikáty…)
  • ptejte se, zda mají absolventi garantované zaměstnání v oboru (některé školy zaměstnání absolventům garantují smlouvou)
  • zjistěte si, které předměty a s jak velkou hodinovou dotací se v daném oboru vyučují
  • zajímejte se o materiální vybavení školy (učebny odborných předmětů, množství žáka na 1 počítač atd.)
  • zajímejte se o inspekční zprávu (k dispozici na internetu).

4) Kriticky zhodnoťte, zda je váš prospěch v souladu s požadavky vybrané střední školy  (především v souvislosti se státní maturitou)

• nenamlouvejte si, že slabší prospěch se na SŠ „ srovná“
  • být přijat na většinu středních škol není v současné době příliš těžké, ale ukončit úspěšně studium již tak samozřejmé není, každoročně předčasně odchází ze středních škol mnoho studentů, kteří přecenili svoje schopnosti, státní maturita klade zvýšené nároky na studenty SOU a některých SOŠ.