Přemyslovci v ZŠ Bohutín

V pondělí 8. dubna zavítala do ZŠ Bohutín vzácná návštěva – první Přemyslovci, kteří obývali naše území okolo roku 1000 n. l. Přijela k nám totiž skupina historického šermu Pernštejni se svým novým pořadem.

V tělocvičně školy se žáci dozvěděli historické údaje o tomto období, ale i spoustu zajímavostí, které málokdo věděl. Formou scének, v nichž často účinkovaly i děti, historici přiblížili dětem toto období, kdy se na trůně vystřídalo velké množství panovníků. A tak se hoši stali aspoň na chvíli Boleslavem II., Mojmírem či Oldřichem, děvčata zase přítelkyněmi unesené Jitky, a někteří dokonce spolupracovali na odstranění samotného Václava.

Zblízka jsme se seznámili se středověkými zbraněmi, výstrojí do boje i s dalším oblečením, které nosili obyčejní lidé. Nejatraktivnější byla závěrečná část představení, kdy nám Pernštejni předvedli ukázku boje s dobovými zbraněmi.

I tento pořad všichni zakončili příslibem, že nebudou zkoušet žádné boje, které nám zkušení šermíři předvedli. Problémy v naší době umíme řešit jinou cestou a zbraně patří v tomto směru minulosti. Naštěstí.

Mgr. Lenka Malá

více foto na http://skolabohutin.rajce.idnes.cz/