Exkurze do divadla Příbram

V úterý 17. června 2014 žáci 5. třídy navštívili příbramské divadlo, ale tentokrát zezadu. Paní Čiperová nás provedla prostory, které běžný návštěvník nevidí.

Před vstupem jsme si prohlédli budovu divadla zvenčí. Dozvěděli jsme se o jeho historii, prohlédli si výzdobu na průčelí divadla, které tvoří Múza, Poezie a Hudba, doplněné motivy z kultury, ale i hornickým huntíkem.

Přes prostory foyer jsme přešli do zákulisí. Nejprve jsme navštívili sklad kostýmů – děvčata nejvíce zaujalo velké množství střevíčků a chlapce zase hromada čepic od stejnokrojů. Ušít tyto kostýmy není jednoduché – někdo je musí navrhnout, musí se líbit režisérovi a herci se v nich musí dobře pohybovat. Navíc musí kostým správně vypadat podle doby, ve které se hra odehrává.

Dále jsme se podívali do herecké šatny, seznámili jsme se s profesí vlásenkářky a viděli, kde se vymýšlí a vyrábí dekorace. Naše další kroky vedly na samotné jeviště – víte, co je forbína, točna nebo co dělá inspicientka? My už ano. Paní Čiperová nám vše vysvětlila. Ukázala nám, jaké opony jsou v divadle a k čemu slouží, kde sedí zvukaři a osvětlovači. Zajímavostí na zadní straně jeviště jsou velké varhany, o nichž jsme nikdo nevěděl.

Na samotný závěr jsme vylezli po točitých schodech nahoru do „provaziště“. Odtud se z výšky 8 metrů spouští různé kulisy. Byl to úžasný pohled!

Celá exkurze byla velmi zajímavá a umožnila nám nahlédnout do světa divadla z druhé strany. Uvědomili jsme si, kolik lidí spolupracuje na divadelním představení, které my v klidu sledujeme z hlediště.

 

Mgr. Lenka Malá

IMG_0575

IMG_0548

IMG_0521