Jak jsme vyráběli staročeský vánoční vrkoč

IMG_1296Na interaktivní výstavě v Rožmitále pod Třemšínem se nám velmi zalíbil staročeský vánoční vrkoč, a tak jsme se rozhodli, že si ho vyrobíme.

Vrkoč je vlastně předchůdcem dnešního vánočního stromku. Býval tím nákladnější a rozmanitější, čím byla dívka bohatší. Dívka, která vrkoč pekla a zdobila, ho totiž dávala chlapci, který se jí líbil.

Základem je pletenec z těsta na vánočku, který nám udělala paní učitelka. Ze tří pramenů upletla cop, upravila ho do kruhu, potřela rozšlehaným vejcem a upekla. My jsme potom ve škole na čtyři špejle navlékali různé sušené ovoce –  švestky, meruňky, křížaly z jablek nebo hrušek, případně rozinky nebo želé. Špejle jsme zapíchli do vrkoče a spojili ve středu jedním jablíčkem. Jablko jsme dozdobili párátky se sušeným ovocem, pečenými ozdobami a větvičkami buksusu.

Vrkoče se nám moc povedly. Už se těšíme, až si je odneseme domů, překvapíme rodiče krásným dárkem a ozdobíme si s nimi vánoční stůl.

 

IMG_1299Mgr. Miloslava Sláviková a žáci 4. třídy

IMG_1328IMG_1332