Záchrana zvířat v ZŠ Bohutín

V úterý 26. března navštívili naši školu ochránci přírody ze sdružení Penthea (dříve Merlin), aby nám představili svůj nejnovější environmentální program Záchrana zvířat.

Toto sdružení se zabývá nejen chovem dravců, produkcí různých vzdělávacích programů, ale také je záchrannou stanicí pro část Prahy a okolí, zabývající se péčí o volně žijící handicapovaná zvířata.

Právě z této činnosti jsme zhlédli krátká videa, kdy byli záchranáři přímo v akci. Viděli jsme záchranu sovy, vlétnuvší do komína, odchyt lišky podezřelé na vzteklinu, pomoc mladému labuťátku, jež pozřelo zbytek vlasce, který na břehu ponechali nezodpovědní rybáři. Ještě větší problém nastává, pokud je na vlasci i háček. Také video se záchranou přimrzlé labutě bylo poučné a naštěstí skončilo šťastně. Zasmáli jsme se při odchytu holuba v supermarketu nebo při videu o přátelství malého divočáka se psem.

Bohužel, ne všechna zachráněná zvířata přežívají. Často má na jejich problému vinu člověk – svou nezodpovědností či nezájmem. Viděli jsme i dravce poraněné elektrikou. Kdo má na jejich úhynu zavinění? Příroda?

Ochranáři nám také přivezli ukázky živých zvířat. Tentokrát jsme zblízka viděli ježka západního, poštolku, puštíka či kraba říčního. Je dobře, že existují společnosti, které těmto nevinným tvorům pomáhají. My jim na této nelehké cestě přejeme mnoho úspěchů a těšíme se na další shledání.

Mgr. Lenka Malá

více foto na http://skolabohutin.rajce.idnes.cz/