Divadelní představení – Staré pověsti české

V úterý 5. února 2019 navštívila ZŠ Bohutín historická skupina Pernštejni se Starými pověstmi českými. Společně jsme prošli naší nejstarší historií, která je zaznamenána v pověstech. Ne vše tedy bylo podle skutečnosti, ale přesto se starobylé příběhy poslouchají moc hezky a patří ke vzdělanosti každého Čecha, aby je znal.

Začali jsme příchodem Čecha na Říp. Přes Kroka a jeho dcery jsme přešli k zakladateli přemyslovského rodu, Přemyslovi. Ožil před námi statný Bivoj, ale i bojácný Neklan. Neopomněli jsme ani na regionální pověst o Horymírovi, který v hluboké historii zničil doly březohorským havířům. V představení jsme nestačili připomenout všechny pověsti našeho národa, máme jich opravdu velké množství.

Historikové nám také předvedli, jak mohl v té době vypadat boj muže proti muži s dobovými zbraněmi. Na úplný závěr nám ještě položili několik zajímavých otázek souvisejících s historií, ale i zeměpisem nebo hudební výchovou. Musíme naše žáky pochválit, že odpovědi znali.

 

Mgr. Lenka Malá