Psychohygiena a pomoc v náročné době

Nečtěte a neposlouchejte příliš mnoho zpráv, zvláště těch katastrofických. Věnujte jim 10 minut denně. Jediní, kteří strach a paniku odnášejí negativními psychickými stavy, jsme my sami.
Zapojte tělo. Fyzická aktivita pozitivně ovlivňuje psychiku.
Využijte tuto dobu i k mentálnímu odpočinku. Svět se trochu zpomalil, změnily se hodnoty.
Cíleně hledejte důvody, proč se usmívat i pod rouškou.

Doma s dětmi a v pohodě

Z iniciativy psychologů a speciálních pedagogů pod záštitou hlavního města Prahy a Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 10 vznikly webové stránky SPOLUDOMA. CZ. Nabízejí informace a pomoc rodinám s dětmi při společném trávení času a vzdělávání na dálku, jak v nové situaci vzájemně komunikovat, jak zmírnit stres a nejistotu u sebe i u dětí, na koho se v případě krizové situace obrátit. Nechybějí ani náměty na vzdělávací i volnočasové aktivity pro děti různého věku – ZDE.

Další informace k psychohygieně

Linka bezpečí

Koronavirus: jak s dětmi doma situaci zvládnout? – 10 bodů pro rodiče, jak zvládnout čas s dětmi v této náročné situaci. Zaměřují se nejen na komunikaci, ale i na trávení času obecně, podporu zdraví atd.

Pomoc přes telekoučink a Skype

Telefonní koučink – bezplatně:

Mgr. Pavel Rampas, mobil: +420 777 275 678,

e-mail: info@midas-skoleni.cz, www.midas-skoleni.cz

Psychologická poradna přes Skype:

Mgr. Jan Szutkowski: Skype adresa je: jan.szutkowski, telefon: +420 603 796 307

Psychologická pomoc online a zdarma – delamcomuzu.cz

Psychoterapeuti, absolventi i studenti psychologie nabízejí své služby online zdarma. Stránka obsahuje kontakty na více než 500 odborníků. Pomoc je určena jak široké veřejnosti, tak pracovníkům v první linii formou supervize a debriefingu po náročných směnách.

Služby pro uživatele psychiatrické a psychologické péče v nouzovém stavu

Materiál od neziskové organizace Nevypusť duši k aktuálnímu stavu psychiatrické a psychologické péče, včetně odkazů na krizové linky, krizová centra atd.

Jak čelit aktuálnímu stresu?

Podnětný rozhovor s lékařkou, která na Masarykově univerzitě dlouhodobě zkoumá stres.

Základní psychologická doporučení ve stavu nouze

Kliničtí psychologové a psychoterapeuti připravili soubor doporučení, se kterými můžeme v aktuální situaci pracovat.

Důležitá telefonní čísla

Telefonní čísla na krizové linky, linky pro seniory i linky zřízené speciálně pro problematiku koronaviru.

Datum vložení: 30. 3. 2020 11:56
Autor: Mgr. Karolína Šuchmanová