Projektový den na téma Pes – přítel člověka

Ve čtvrtek 10. prosince 2020 se žáci 1. a 2. třídy zúčastnili v rámci projektu EU OP VVV ZŠ Bohutín 063 projektového dne na téma Pes – přítel člověka, který vedli manželé Stehlíkovi.

obrázek

V úvodu se žáci dozvěděli o různých rasách psů a k čemu se tyto rasy využívají: pes záchranář, vodící pes, lovecký pes, tažný pes a další. Lektor vysvětlil, jak je toto důležité mít na zřeteli právě při výběru psa. Vybrat si psa podle prostředí, ve kterém žije majitel, podle času, který mu bude moci později věnovat. Výchova psa začíná již od štěněte a pokračuje k dospělému psu. Děti vedli s lektorem diskusi o tom, co pes potřebuje: jídlo (granule), pití, lásku, ale také o některých majitelích, kteří se ke psům chovají nesprávně.

V další části jsme se věnovali důležitosti psí poslušnosti - jaké základní dovednosti by člověk měl psa naučit. Lektor nejprve tyto povely předvedl sám a poté si žáci mohli podle svého zájmu sami vyzkoušet jak správně vést psa na vodítku, dát mu povely Sedni!, Lehni!, spojené se zapojením práce rukou. Žáci pracovali samostatně i ve skupinách pod vedením pedagoga a zkušeného lektora.

Při části projektu zaměřené na prevenci a bezpečnost žáků lektor dětem předvedl, jak správně postupovat při setkání s cizím psem. První modelová situace byla věnovaná situaci, kterou děti znají běžně ze svého života. Chtějí si pohladit psa, u kterého je majitel. Nejprve dětem předvedl postup názorně lektor s pedagogem: jak se správně zeptat a jak poté pomalu nechat psa očichat svou ruku, teprve pak pohladit. Také ukázal dětem časté chyby v tomto postupu. Žáci si pak všichni individuálně tuto situaci prakticky vyzkoušeli. Druhá modelová situace byla při náhodném setkání se psem, který u sebe majitele nemá a vypadá nebezpečně. Lektor dětem nejprve vysvětlil, co určitě nedělat (neutíkat pryč, pes by běžel za nimi) a poté jim prakticky ukázal, jak se snažit psa zahnat.

V závěru přednášky nám lektor předvedl hrátky se psem - všechny děti si vyzkoušely aportování míčku a největší odezvu mělo schovávání piškotů.

Jako poslední zajímavost lektor předvedl krátkou ukázku canisterapie.

Přednášku doprovázelo milé zpestření – štěňátko, které se narodilo účinkující fence. Děti byly z pejsků nadšené a i ty, které z nich mají respekt, se nakonec odhodlaly a vyzkoušely si některé činnosti s námi.

Děkujeme touto cestou manželům Stehlíkovým za krásné zpestření předvánočního dopoledne.

Mgr. Lenka Malá, Miloslava Sláviková

Datum vložení: 14. 12. 2020 9:25