Projekt Poslední Přemyslovci ve 4. třídě

Projekt Poslední Přemyslovci ve 4. třídě 1

Projekt Poslední Přemyslovci ve 4. třídě

Projekt začal úvodní motivací, kdy kolegyně z druhého stupně Lenka Brabcová přichází do třídy za zvuků fanfáry  převlečená za Přemysla Otakara I. V jedné ruce drží Zlatou bulu sicilskou, v druhé ruce meč a na hlavě má královskou korunu.  Ptá se žáků, koho představuje.  Žáci hned poznají, kdo je přišel navštívit. Potom vypraví žákům o svém životě.  Žáci se zájmem poslouchají a kladou Přemyslu Otakarovi I. zajímavé zvídavé otázky.  Za zvuků fanfáry pak Přemysl odchází a žáci si zapisují do pracovního listu do rodokmenu, kdo je navštívil a informace, které je zaujaly.  Následně přichází, opět za zvukového doprovodu, ještě převlečená Anežka Česká a Přemysl Otakar II.

Při další hodině byli žáci rozděleni náhodně (losovací zařízení Flippity) do skupin po třech. Jejich úkolem bylo poskládat šest textů o životě Anežky, podle časové posloupnosti. K jednotlivým textům přiřadit správný název a vhodný obrázek.  Pro správné seřazení textů  bylo třeba uplatnit i znalosti, které se o Anežce dozvěděli v minulé hodině.

Následovaly dvě hodiny výtvarné výchovy, kdy si každý žák sám rozstříhal, seřadil a nalepil do své knihy texty, nadpisy a obrázky.  Žáci si dle vlastního uvážení vybrali jeden nebo více textů a vytvořili k nim vlastní ilustrace. Na začátek textu ještě museli dokreslit vhodnou iniciálu. Další hodinu vlastivědy žáci vyplňovali pracovní list s nedokončenými větami, pětilístek a zamýšleli se nad otázkou, zda rozhodnutí Anežky bylo správné. Hodinu jsme zakončili v komunitním kruhu a přečetli jsme si jednotlivé pětilístky a diskutovali o rozhodnutí Anežky.

Projekt si žáci moc užili a těší se, kdy je zase přijde navštívit nějaká postava z minulosti. Osobně jsem měla radost z toho, že po skončení projektu se u řady žáků objevil velký zájem o historické události a že stále kladou zajímavé otázky.

Mgr. Ilona Chvalníková

Datum vložení: 15. 6. 2021 12:54