Preventivní programy v naší škole

Ve druhém pololetí měli žáci možnost zúčastnit se preventivních programů, které byly zaměřeny na různá témata.

V březnu byla pro žáky 6. a 7. třídy uspořádána preventivní aktivita na téma Adam a Eva aneb nejsme stejní, kterou si pro naši školu připravila paní Cigánková ze společnosti MP Education. Celý program byl věnován dospívání a změnám, které přichází v pubertě. Žáci měli prostor se na cokoliv zeptat a paní lektorka jim vše ochotně vysvětlila. Podobné téma si paní lektorka připravila také pro žáky 9. třídy, kteří měli program věnovaný partnerským vztahům a bezpečnému sexu.

Paní lektorka Cigánková si také připravila preventivní aktivitu pro žáky 4. třídy na téma Jsi online I. a povídala si s nimi o rizicích hraní online her, používání sociálních sítí a zásadách bezpečného internetu. Celá aktivita byla připravena s ohledem na zdravý životní styl dětí a efektivní využívání jejich volného času. K tématu nebezpečí kyberprostoru, kyberšikany a rizicích internetu a sociálních sítí jsme se vrátili v květnu, kdy si pro žáky 5. – 7. třídy připravila preventivní program paní doktorka Burdová, která se žáky probrala zásady bezpečného užívání internetu, rizika sdílení fotografií a videí na sociálních sítích a také žáky upozornila na důležité zákony, které svým chováním na internetu mohou porušovat.

Paní doktorka Burdová si připravila pro žáky 8. třídy ještě jeden preventivní program, a to na téma Poruchy příjmu potravy. Žáci se při aktivitách seznámili s různými formami poruch příjmu potravy a také společně diskutovali nad tématem zdravá strava = vyvážená strava. Zdravému životnímu stylu a nástrahám v podobě závislostí byla věnována preventivní aktivita Závislosti od společnosti Acet. Paní lektorka Zeisková si pro žáky 7. třídy připravila zajímavý program, při kterém se žáky zmínili velké množství závislostí. O některých závislostech žáci nikdy neslyšeli nebo je nenapadlo, že na této látce také může vzniknout závislost. Při programu děti pracovaly s příběhy svých vrstevníků a měly za úkol navrhnout řešení, jak by se jim dalo pomoci a jak by jim mohli pomoci žáci sami.

Všechny preventivní programy proběhly v příjemné atmosféře a přinesly žákům mnoho nových a zajímavých informací.

Mgr. Martina Berkovcová, Mgr. Pavlína Vyšínová, PhD.

školní metodička prevence, školní psycholožka

Datum vložení: 10. 6. 2022 10:14