Exkurze 5. třídy do Písku

Ve středu 15. 6. 2022 vyjeli žáci 5. třídy na exkurzi do Písku.

Na tuto akci jsme se dlouho těšili, cestu a program jsme dopředu plánovali. Původně jsme se měli potkat s píseckými kamarády, se kterými si od 1. třídy dopisujeme. Loni nám setkání překazil covid a ani letos nám osud nebyl nakloněný a setkání se z důvodu nemoci uskutečnit nemohlo. Byli jsme samozřejmě smutní, že nám setkání opět nevyšlo, ale i tak jsme si výlet užili.

Do Písku jsme cestovali vlakem. Sešli jsme se ráno v 7:30 hodin na příbramském vlakovém nádraží. Cestování vlakem bylo skvělé a i s přestupováním nám velmi rychle uběhlo.

První místo kam jsme v Písku zamířili, byl Kamenný most a nábřeží řeky, kde jsou postaveny sochy z písku. Sochy letos na náplavce vyrostli  již pošestnácté. Tentokrát představují partnerská města Písku. Žáci v Písku dostali pracovní list, kde se seznámili s historií města a pak plnili jednotlivé úkoly. Jedním z úkolů bylo hledat domovní znamení. Málokde se dodnes domovní znamení dochovala v takovém množství, jako v Písku. Písek je druhé město po Praze, které se může pyšnit největším počtem domovních znamení. Na fasádách jich člověk může najít šestnáct.

Na Velkém náměstí jsme šli do Prácheňského muzea, které je rozděleno do několika expozic: Obrazová galerie českých panovníků, Písecký venkov 19. století, Pravěk a doba slovanská, Ryby a rybářství, Zlato v Pootaví. Muzeum bylo moc krásné a poučné, žáci se seznámili s historii těžby zlata v okolí Písku a viděli exponát přírodního zlata nalezené roku 1927 u Křepic na Vodňansku. Nejvíce se žákům líbila expozice: Ryby a rybářství. Ta prezentuje živé ryby českých řek, rybníků a přehradních nádrží v sedmi akváriích. Expozice živých ryb je doplněna ukázkou historického vybavení používaného dříve v rybničním rybářství a výstavkou říčních perel místního původu.

Při zpáteční cestě na nádraží jsme ještě navštívili McDonald, což byla pro děti samozřejmě příjemná tečka na závěr. Exkurze byla moc povedená a všem se líbila.

Mgr. Ilona Chvalníková

Datum vložení: 20. 6. 2022 7:15