2.B navštívila Svatou Horu v Příbrami

Ve čtvrtek 11. dubna 2024 jela třída 2.B poznávat poutní místo -  Svatou Horu v Příbrami.

Hned na začátku nás čekal náročnější výstup po Svatohorských schodech. Žáci měli za úkol je počítat. V cíli na nás čekala naše průvodkyně, paní učitelka Marie Traxlerová. S úsměvem žáky přivítala a společně jsme se vydali s mapkou a pracovním listem na prohlídku. Navštívili jsme Pražskou, Mníšeckou, Plzeňskou a Březnickou kapli, kde jsme viděli krásné fresky. Kaple Máří Magdaleny nás zase uchvátila svými krápníky. Vyšlápli jsme schody do zvonice a zblízka si prohlédli zvony, je jich zde zavěšeno osm. Nejvíce nás zaujal největší a nejtěžší zvon Maria. Poté jsme vstoupili do baziliky Nanebevzetí Panny Marie a obdivovali její nádherný hlavní oltář. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí nejen o hlavním oltáři, výzdobě, ale také o šatičkách, které má soška Panny Marie Svatohorské.

Po prohlídce nás čekala odměna od naší průvodkyně. Pak jsme si udělali společnou fotografii před Svatou Horou, někteří si ještě zakoupili teplou oplatku nebo suvenýr a už nás čekala zpáteční cesta po schodech na autobus do Bohutína.

Chtěla bych poděkovat paní učitelce Traxlerové za krásný a bohatý program i další aktivity, které v rámci projektu Poznáváme naše okolí připravila. Žáci zhlédli pohádky o Svaté Hoře a povídali si o získaných informacích. Dále si zahráli na návrháře a vymýšleli šatičky pro sošku Panny Marie Svatohorské. Jejich práce byly velmi zdařilé. Odnášíme si nejen mnoho nových informací o našem místním barokním skvostu, ale i další společný zážitek. V blízké budoucnosti plánujeme navštívit Svatou Horu ještě jednou, protože je zde ještě mnoho dalších zajímavostí.

Mgr. Lenka Hošková, Bc. Eva Plášilová

Datum vložení: 22. 4. 2024 8:20