Mláďata – škola života

Ve čtvrtek 2. května 2019 přijela na naši školu záchranná stanice Penthea s ekologickým pořadem Mláďata – škola života.

Dozvěděli jsme se o mláďatech živočichů bezobratlých i obratlovců a jejich péči o potomstvo. Na konkrétních příkladech nám bylo vysvětleno, co všechno dokážou zvířecí rodiče udělat pro svá mláďata, jak je učí lovit a jak se starají o jejich bezpečnost. Počet potomků u každé skupiny zvířat závisí na jejich starostlivosti o ně. Čím nižší skupina zvířat, tím mají potomstva více, ale jen proto, aby se alespoň několik nejsilnějších dožilo dospělosti. Vyšší skupiny živočichů mají mláďat méně, ale starají se o ně ze stejného důvodu.

Je neuvěřitelné, jak chytře je to v přírodě zařízeno. Víte, že prvním úlovkem pro určitý druh pavouků (cedivka) se stává jejich vlastní matka? Viděli jste někdy starostlivého otce – mořskou rybku sapín, jak chytře zažene od vajíček mnohem větší chobotnici? Víte, že některá ptačí mláďata (např. volavka bílá) shodí z hnízda vlastního sourozence, aby uchránila sebe? Víte, že i ptáci se „učí“, třeba pozorováním a napodobováním lidského chování?

Ve všech těchto otázkách je důležité si uvědomit nutnost dobré výchovy zvířecími rodiči, aby mládě mělo šanci v životě obstát, protože mláďata jsou nejohroženější skupinou zvířat. Velké množství se jich stává potravou jiných živočichů a dospělosti se dožije jen malé procento – ti nejsilnější nebo ti, kteří měli větší štěstí.

Penthea nám vždy předá velké množství informací o zajímavostech z přírody a navíc nám ještě přiveze na ukázku některá živá zvířata z jejich vlastní záchranné stanice. Tyto okamžiky jsou pro nás všechny vítaným zpestřením přednášky a vždy se na ně těšíme. Letos jsme viděli mládě štíra a želvy a pár týdnů starou sovičku.

 

Mgr. Lenka Malá