Exkurze do České televize

Na pondělí 15. října 2018 se žáci 4. a 5. třídy ZŠ Bohutín velmi těšili. Čekala je totiž exkurze do zákulisí České televize!

Ráno jsme raději vyrazili o něco dřív, abychom v klidu našli náš cíl. Dobře jsme udělali. Jen přejít od zadního vchodu ČT k přednímu nám zabralo téměř deset minut. Jak jsme se později dozvěděli, není se čemu divit. Prostory ČT jsou přirovnávány ke čtyřem Václavským náměstím.

Ještě než jsme si stačili odložit, měli jsme štěstí na známé osobnosti. Těsně za námi totiž přišel Richard Genzer a ochotně se s námi vyfotil! Děkujeme.

Exkurzi jsme zahájili v sále, kde nás průvodce seznámil s programem a pustil nám krátký film o prostorách televize, kam bychom se nestihli podívat – například v kostymérně je 1500 obleků, pro každý film se navrhují nové a šijí se přímo na postavy herců. Zpravodajská redakce sídlí ve vedlejší budově, a tak nám ji přiblížil známý moderátor Václav Moravec aspoň obrazem. Sportovní redakci a budovu střihu jsme také viděli jen ze záznamu.

Pak jsme ale vyrazili na prohlídku prostor osobně. V menších skupinách jsme se podívali do různých studií, do přípravy filmových kulis, na rekonstrukci největšího sálu, kde se točí například Zázraky přírody. Právě se připravovalo osvětlení studia k soutěži Kde domov můj, které jsme všichni okamžitě poznali.

Největším zážitkem byla návštěva natáčení dílu Kouzelné školky. Nejprve jsme viděli, jak se režisér domlouval s ostatními spolupracovníky, pak zkoušku a nakonec jsme v naprostém tichu zhlédli přímo natočení části jednoho dílu.

Na závěr jsme se vrátili do prvního sálu, mohli jsme si vyzkoušet různé kostýmy, kamerovat nebo přečíst zpravodajství přímo od vysílacího pultu.

Na rozloučenou jsme si v obchodě se suvenýry nakoupili různé upomínkové předměty s tématikou České televize. Budou nám připomínat tuto zajímavou exkurzi, kdy jsme poznali televizi z úplně jiné strany než doposud.

 

Mgr. Lenka Malá, Mgr. Miloslava Sláviková