Zdravé zoubky

Taková bolest zubů dokáže pěkně zkazit náladu! Přitom stačí jen tak málo, každý den se o ně pravidelně starat.

A tak v naší škole, konkrétně v první třídě, proběhl v pátek 23. února 2018 projekt „Zdravé zoubky“. Žáci se seznámili s tím, jak zoubky fungují, k čemu je máme, jak rostou a mění se. Dále se dozvěděli, proč vzniká zubní kaz a jak mu předcházet a správně se o své zoubky starat. Děti zhlédly příběh Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek, který je na probírané téma naladil a poté jsme se společně zoubkům důkladně podívali „na zoubek“ a probrali je ze všech stran.

Nejprve jsme se věnovali zásadám správné péče o zoubky, jak a čím si je čistit, jak si vybrat správný zubní kartáček, aby byly zoubky krásně bílé a bez kazu. Dalším bodem byla návštěva zubního lékaře.  Paní zubařky a pana zubaře se rozhodně nemusíme bát, natož ho třeba kousat! Dostali jsme se i ke správnému stravování, povídali jsme si o zdravých a nezdravých potravinách. Své nově nabyté znalosti si děti ověřily na interaktivní tabuli, což všechny nesmírně bavilo. Přiřazovaly správné názvy k jednotlivým zubům, vkládaly do nákupního vozíku zdravé potraviny, luštily tajenku… Na úplný závěr žáci vyplnili pracovní listy. Za správné vyplnění dostali všichni jedničku.

Nakonec nikdo neodešel s prázdnou, děti dostaly samolepky do koupelny, aby měly na očích, jak si správně zuby čistit a preventivní balíčky od DM drogerie „Veselé zoubky“. Taštičky byly plné dárečků, které dětem péči o jejich zoubky usnadní. Každý si tak domů odnesl nový veselý zubní kartáček, pastu na zuby, žvýkačky a přesýpací hodiny se správným množstvím písku právě tak na jedno čištění zubů.  

Teď už je jen na dětech, jestli svoje znalosti využijí a budou si své zoubky správně čistit, aby měly „zoubky jako perličky“.

 

Mgr. Ilona Chvalníková, třídní učitelka 1. třídy