Výlet do ZOO Ohrada u Hluboké nad Vltavou

V pondělí 8. 6. 2015 zavítaly děti z 2. A a 2. B do ZOO Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Abychom si tuto zoologickou zahradu opravdu užili, vyrazili jsme hned ráno. Cesta autobusem nám utekla celkem rychle díky povídání a hrám. Cestou jsme se seznámili i s novými místy a řekli si o nich pár zajímavostí. Spatřit bylo možno např. Písek, Protivín, Hlubokou nad Vltavou a v dálce i České Budějovice. Těsně před ZOO jsme si prohlédli náš druhý největší rybník Bezdrev s přilehlým kempem, který mnohým z nás učaroval.

Při příjezdu na místo na nás čekala paní z místního výukového centra, která pro nás měla připravený výukový program Vydrýsek. Díky tomu jsme se mohli blíže seznámit s vydrou říční – jejím vzhledem, hmotností, jídelníčkem i způsobem života. Děti si mohly pomocí her vyzkoušet, jak si např. hraje a jak se stravuje. Nakonec tohoto programu si i s paní učitelkou vyzkoušely orientaci a pohyb ve „vydřím doupěti“ i „vydří skluzavku“. Kromě toho zde byli k vidění i vycpaní živočichové či jejich kostry.

Po absolvování tohoto programu jsme se šli na vydry podívat. Ty si s plnými bříšky klidně odpočívaly ve své noře. Po návštěvě vyder jsme se vydali na dlouhou cestu napříč všemi pavilony a výběhy. Zde tak byli k vidění nejen živočichové z Evropy, ale i ti z daleké Austrálie, Afriky či Ameriky. Skamarádili jsme se tedy s medvědem hnědým a plavým, osahali si napodobeninu tygřího jazyka, popovídali si s husou, nakrmili hejno kachen, získali pozornost syslů, lemurů a surikat, zbystřili si své smysly při hledání hadů a drobných živočichů v teráriích, prošli se Českým lesem i Jezevčí skálou, objevili letošní mláďata a poznali mnoho zajímavých zvířat.

Cestou jsme si udělali tři odpočinkové zastávky, kde jsme se mohli v klidu nasvačit, slízat zmrzlinu a pohrát si na místních prolézačkách, pavoučích sítích a skluzavkách. Cestou jsme narazili i na speciální váhu, která nám ukázala nejen počet kilogramů, ale i jako které zvíře vážíme. Někteří tak zjistili, že váží jako rys ostrovid, jiní zase jako muflon a někteří dokonce jako puma americká. Poté jsme mezi výběhy narazili na kostry pravěkých zvířat a mnoho dřevěných soch živočichů současných.

Na konci ZOO jsme zavítali do výběhu zakrslých koz, které si nás získaly svou mírnou povahou a náklonností. Bez problémů jsme se s nimi mohli pomazlit, pohrát si a nakrmit je. Cestou zpátky jsme poznávali stromy. Nakonec jsme se prošli i nad místním Munickým rybníkem.

Celý výlet se nám vydařil i díky sluníčku, které svítilo po celý den. Všichni jsme si výlet náramně užili a už se těšíme na další.

 

Mgr. Jana Hovorková

SDC13083SDC13089SDC13119SDC13110