Projekt Čokoláda 5. třída

IMG_8280Předvánoční týden si žáci 5. třídy zpestřili projektovým dnem, tentokrát se sladkým změřením – věnovali se čokoládě. Rozdělili jsme se do barevných skupin a přišli jsme oblečeni ve své barvě. Vstupenkou na tento den byla jakákoliv čokoláda.

Nejprve jsme zjistili informace o její historii, výrobě, druzích čokolády a různé zajímavosti. Víte, že čokoláda je nebezpečná pro psy? Víte, že pochází od Aztéků a Mayů? Víte, že ji do Evropy dovezli Španělé na začátku 16. století? Víte, že slovo Lentilka je překládáno v angličtině jako čočka nebo objektiv?

V čokoládových hádankách jsme tipovali, který druh čokolády už vlastně čokoláda není. Prohrála bílá čokoláda, neobsahuje kakaové boby, tudíž je to jakási „smetanoláda“.

Součástí projektu bylo i zapojení tématu do výuky. V rámci českého i anglického jazyka jsme tvořili slova ze slov chocolade a lentilky. Zahráli jsme si přebíjenou s čokoládovými slovy. Také jsme vymýšleli ve skupinách čokoládový příběh. Nejprve v kruhu po větách a pak ve skupinách písemně v rámci volného psaní. Společně jsme svá literární díla přečetli třídě.

V rámci matematiky jsme odhadovali počet Lentilek v jedné krabičce. Víte, kolik jich tam asi tak je? 33.

Paní učitelka nám předvedla kouzlo s čokoládou. Různě ji rozkrájela, odkrojila jeden dílek, dala ho stranou, a přesto i bez něj opět složila celou tabulku čokolády zpět. Je to záhada.

Nejvíc jsme se těšili na ochutnávku čokolád. Před ní jsme ještě hráli na reklamy – svou čokoládu jsme propagovali před spolužáky. A pak konečně přišla ta chvíle. Celý stůl se proměnil v čokoládové království a my mohli ochutnat, jaký druh jsme chtěli. Mléčnou, oříškovou, hořkou, bílou, čertovskou, hruškovou, karamelovou…a dokonce i s příchutí čaje! Na závěr projektu jsme vytvořili ve skupinách prezentace Čokoláda.

O čokoládě jsme také objevili básničku a hlavně písničku Chocolade, na kterou nás Viktorka s Týnkou naučily jednoduchou choreografii a my ji tancovali celý den a ještě další a další ….

 

Mgr. Lenka Malá