Výlet 4. a 5. třída – Výprava za Kelty

V pondělí 17. června 2019 se 4. a 5. třída vydaly na školní výlet až za tajemnými Kelty. Vlakem jsme jeli do Nižbora, kde na místním zámku probíhala interaktivní akce pro děti – Keltové. Zámek se nachází vedle keltského naleziště Stradonice, takže má k tomuto tématu opravdu blízko.

Poté, co jsme vyšplhali za krásného slunného počasí na zámecký kopec, posvačili jsme a rozdělili jsme se do tří skupin, které se střídaly na jednotlivých stanovištích.

Na prvním stanovišti jsme se seznámili s oblečením Keltů a jeho výrobou. Některé čínnosti jsme si vyzkoušeli také prakticky. Například jsme si mohli obarvit provázek v přírodní barvě, jež Keltové používali.

Na druhém stanovišti jsme si prohlédli keltské zbraně, nástroje, peníze i ozdoby. Uvědomili jsme si, jak byli Keltové zruční a co všechno uměli ve své době vyrobit.

Třetí stanoviště bylo kuchařské. Nejprve musela dvojice rozdrtit kameny obilná zrna, poté společně vyrobili pravěkou placku a tu jim pořadatelé upekli na ohni. Zjistili jsme, kolik to dalo práce a námahy, a po pravdě, placka nám nikomu moc nechutnala. Když si uvědomíme, že byla hlavním jídlem tehdejší doby, asi bychom se moc nenajedli.

Na závěr jsme si mohli prohlédnout vnitřní části muzea. Nejvíce nás zaujal vzácný archeologický nález ženské kostry. Pohlíželi jsme na ni shora s odstupem mnoha století a kolem nás bylo zvláštní ticho….

Mgr. Lenka Malá, Mgr. Miloslava Sláviková