Exkurze do Lidic a Prahy

Ve středu 17. dubna se žáci osmé a deváté třídy vydali v rámci dějepisné exkurze nejprve do památníku v Lidicích a poté do Prahy, kde si v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze připomněli statečný boj parašutistů, kteří spáchali atentát na Heydricha nebo se zapojili do protinacistického odboje.
V Lidicích čekal žáky nabitý program. Nejprve se prostřednictvím pořadu Den, kdy se mi změnil život přenesli o osmdesát let zpátky do historie a na chvíli se stali členy dvou rodin – rodiny Doležalových z Lidic a židovské rodiny Ginzových z Prahy. Seznámili se s jejich životem před válkou a tím, jak nacistický režim zničil nejen jejich způsob života, ale mnohým i život sám.
V další části dopoledne si děti prohlédly nejprve území, kde stávaly Lidice, a poté i muzeum, jehož expozice je velmi zaujaly. Následovala beseda s paní Marií Šupíkovou – Doležalovou, ženou, které v době lidické tragédie bylo deset let. Poutavě vyprávěla o vyhlazení Lidic, o osudech lidických mužů, žen a dětí, o pobytu v dětském domově, adopci německou rodinou i o svém životě po návratu do Čech. Pro všechny z nás to byl nezapomenutelný zážitek.
V Praze v Národním památníku hrdinů heydrichiády žáci nejprve zhlédli film o atentátu na Heydricha a poté navštívili kostel a kryptu pod ním, kde sedm parašutistů dokázalo mnoho hodin vzdorovat více než stonásobné přesile a kde nakonec skončily jejich životy.

Mgr. Lenka Brabcová