Exkurze 5. třídy do středověku

Ve čtvrtek 13. září 2018  se vydala 5. třída na exkurzi do středověku. Tak se nazývá výstava právě probíhající v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem.

Děti nejprve přivítala průvodkyně, seznámila je s prostředím muzea a pak je odvedla do kouzelné místnosti, kde se přenesly v čase. Tedy alespoň na chvíli a jen v tom dobrém. Kluci i holky se převlékli do replik dobového oblečení a vyzkoušeli si, že život v této době nebyl úplně jednoduchý. Oblečení bylo těžké, nesnadno se oblékalo a někdy jsme ani nevěděli, jak si oděv obléci. Děvčata si stěžovala na dlouhé šaty, že ač jsou krásné, musí je při chůzi stále nadzvedávat. A což teprve rytířský oblek – oblečení a svlečení drátěné košile se bez pomoci opravdu nedá. Pochopili jsme, že služebnictvo bylo v tomto případě na zámcích opravdu nutností.

Nasednout na maketu koně ve skutečné velikosti se dalo po schůdkách, ale v rytířském obleku jsme se o to raději nepokoušeli. Dámy sice nasedaly obkročmo, ale v některých róbách jsme zjistili, že sezení bokem mělo svůj praktický význam.

Zkusili jste někdy psát opravdovým husím perem namáčeným v tuši a ještě k tomu dobovým písmem? Nic snadného. Aspoň, že jsme si mohli na útěchu zahrát kladívkem na zvonkohru.

Chlapce nejvíce zajímaly mučící nástroje. Není radno ve středověku zlobit – okovy na rukou na pranýři bolí, kláda, do které vás zamkli s vykukující hlavou a rukama… v tu chvíli se určitě doznal každý. Po cestě vedli odsouzeného v „houslích“. Nikoli v hudebním nástroji, ale s hlavou vklíněnou mezi dřevo. Brrr! Klec visící u stropu obsahovala i kostru. Asi si někdo nedal říct…

Na závěr si děti vyrobily raznicí a kladivem památný peníz. Nejlépe to šlo Honzovi, který svou šikovností překvapil i paní průvodkyni.

Do školy jsme si odvezli pěkné zážitky, osobní zkušenosti se středověkem, a také pracovní listy, které si vyzkoušíme v hodinách vlastivědy, kde právě procházíme dobou středověku.

 

Mgr. Lenka Malá