Výlet do pravěku

IMG_5488V úterý 18. června 2013 se 3. a 4. třída vydaly do pravěku, a to vlakem?!?

Ale vážně. Vlakem jsme jeli do Nižbora, kde na místním zámku probíhala interaktivní akce pro děti nazvané Pravěk hrou. Zámek se nachází vedle keltského naleziště Stradonice, takže k daleké historii má velmi blízko.

Poté, co jsme za horkého počasí vyšplhali na zámecký kopec, přivítal nás kovář a rozdělil obě třídy do šesti skupin, které se střídaly na jednotlivých stanovištích.

První stanoviště bylo u samotného kováře, který vyráběl šperky z drátků. Ukázal nám některé výrobní postupy a seznámil nás s různými druhy pravěkých ozdob. Víte, co je nápažník a kam se dává?

Na druhém stanovišti jsme si prohlédli místní vykopávky a pak jsme kreslili pravěké kresby na nástěnnou tabuli. Tu tak mít doma…Víte, na co sloužil nátepník?

Třetí stanoviště bylo lovecké. Zastříleli jsme si z luku na makety divoké zvěře a zejména kluci zjistili, jestli by uživili pravěkou rodinu. Na čtvrtém stanovišti se zase více uplatnila děvčata. Nejprve musela rozdrtit kameny obilná zrna, poté si každý vyrobil pravěkou placku a upekl si ji na ohni. Pro vylepšení jsme si ji mohli dochutit solí či marmeládou. Mňam!

Poslední dvě stanoviště měli na starosti archeolog a antropolog. Seznámili nás s různými vykopávkami, jejich zkoumáním a své vyprávění doplnili obrazovou prezentací. Bylo to nesmírně zajímavé.

Mgr. Lenka Malá

více foto na http://skolabohutin.rajce.idnes.cz/